Додати до закладок 


"Людина великої душі і серця, справжній господар на землі та в селі"

Опубліковано 18 11 2013

В.О.Литвиненко і голова Підставської сільської ради Л.О.Луценко.

 

"Народився у 1966-му році, закінчив Липоводолинську десятирічку. Потім - факультет механізації Сумського інституту сільського господарства. Закінчував його вже заочно, поєднуючи навчання та практику на посаді головного інженера асоціації "Хорол". Тепер фермерую...", - ось так кількома реченнями розповів на моє прохання свою трудову біографію В.О. Литвиненко, голова фермерського господарства "Обрій".
Фермерувати почав Віктор Олексійович з кінця 90-х років. Спершу у своєму господарстві мав в обробітку зовсім мало землі, разом на території Подільківської та Підставської сільських рад близько 100 гектарів. У своєму міні-колгоспі був в одній особі керівником, інженером, бухгалтером-економістом... Часто доводилося навчатися на власному досвіді й   помилках. Навіть не одержуючи інколи бажаного результату, ніколи не думав полишити свою нелегку справу.
Минули роки.  Землеволодіння фермерського господарства займають на території кількох сільських рад майже тисячу гектарів. У "технічному парку" невеликий набір найнеобхіднішої для обробітку техніки - 5 тракторів, грунтообробний інвентар до них, 4 вантажівки. Решту у гарячі періоди сезонних робіт залучає до роботи на договірній основі. Орендує кілька потрібних для господарської діяльності приміщень - майстерню, склади, токове господарство. На постійній основі у СФГ трудиться 40 чоловік. Стільки ж залучається на весняно-осінній період, це переважно учні Синівського аграрного ліцею, які проходять тут виробничу практику.
У своєму господарстві Віктор Олексійович сьогодні знову поєднує в одній особі керівника, агронома та інженера. Господарює на землі з постійним прагненням робити все "по науці", прогресивно. Цікавиться новинками агрономії та запроваджує їх у практику.
- Віктор Олексійович є взірцем для багатьох дипломованих агрономів, адже йде на крок попереду - своїми знаннями, тісною співпрацею з фахівцями наукових установ, зокрема інституту рослинництва ім. В.Я.Юр'єва, інституту фізіології і генетики рослин. Він не боїться труднощів, експериментів. Для прикладу - взявся вирощувати озимий ячмінь. Ця культура "вибаглива", потребує особливого підходу при вирощуванні, поєднання кількох важливих складових. Першого року урожай не виправдав вкладених засобів та надій. Проте Віктор Олексійович не відступає від свого і знову відводить під неї площу в осінньому клині. В несприятливому за погодними умовами для озимих 2012-у зібрав по 30 центнерів із гектара, і це хороший показник!", - розповідає завідуюча сектором рослинництва управління агропромислового розвитку райдержадміністрації І.О.Данілевська. Вона навела й інші дані, що характеризують В.О.Литвиненка як справжнього господаря на землі. Це висока культура поля, рівень агротехніки, застосування передових технологій із використанням якісного насіння, засобів захисту, міндобрив. На "обріївських" полях щороку вирощується не 2-3 культури, а декілька, дотримується посівна структура. Основу сівозміни складають пшениця, ячмінь, гречка, соняшник, виконуються державні програми вирощування сільгоспкультур, зокрема, круп'яних. Площі фермерського господарства розтащовані не в одному суцільному масиві, а "розкидані" невеликими ділянками в різних куточках району. Це значно ускладнює всі польові роботи, проте на  показниках урожайності не позначається, вони  постійно вищі середньорайонних чи на рівні. Так, у 2013-у з кожного гектара зібрано по 30 центнерів ячменю, по 32 центнери соняшнику, по 27 - сої. Озимої пшениці - по 42 ц/га, кукурудзи - по 75 ц/га. Не зупиняючись на досягнутому, планує займатися овочівництвом, тваринництвом. У певних виробничих справах має Віктор Олексійович гарного порадника, брата Олексія Олексійовича, який також фермерує.
Близько півмільйона гривень податків буде сплачено фермерським господарством "Обрій" до кінця цього року. Його керівник відзначений Липоводолинським відділенням Роменської ОДПІ як кращий представник малого бізнесу та Підставською сільською радою - за активне благодійництво, участь у житті територіальної громади.
Окремою темою розповіді про Віктора Олексійовича є його активна життєва позиція, вболівання про розвиток територій сільських рад, де орендує землі. Неодноразово чула від сільського голови Підставок Л.О.Луценко, вчителів Підставської ЗОШ, багатьох пайовиків слова вдячності за його увагу, терпіння, небайдужість, постійну спонсорську допомогу закладам соціальної сфери, подарунки до різних свят. Суттєвою підтримкою сімейного бюджету для пайовиків -  пенсіонерів є продуктові набори від фермера з борошна, олії та круп. Розповідали люди й про те, як підвозить своїм легковиком до лікарні бабусю, маму з хворою дитиною, виділяє взимку транспорт для прочищення від снігу дороги по селу чи у віддалений населений пункт. Можливо, це звучатиме й пафосно, та є правдою - для жителів сіл, де орендує землі, В.О.Литвиненко в одній особі  "швидка допомога" і "служба порятунку". Турбується про старого і малого, не поділяючи людей на "своїх" та "непайовиків".
"Людина великої душі і серця. Справжній господар у селі", - характеризує Л.О.Луценко партнера сільської ради по соціально-економічній угоді, яку він постійно перевиконує (така співпраця у В.О.Литвиненка з усіма сільрадами, де орендує землі). До нього не йдуть на прийом "із поклоном" про послугу, допомогу. Віктор Олексійович частий гість у школах, дитячих садочках та медичних закладах. Не з формальним візитом переступає їх поріг, а запитує про буденні справи. Дізнавшись про нагальну потребу нічого не обіцяє. Минає день-другий і в закладі з'являється обігрівач, килимова доріжка на підлогу чи інше…
Не шукаючи легкого шляху у житті, В.О. Литвиненко обрав свій -  господарювати на землі. Минули роки. Значно розширилося його фермерське господарство. Збільшилася і відповідальність цього керівника, яка не обмежується лише інтересами особистого бізнесу. Не на показ, а по совісті вболіває він про сьогодення, працює на перспективу своєї батьківщини і земляків. А вони з вдячністю щиро зичать йому міцного здоров'я, енергії, щорічних щедрих урожаїв...
Тетяна Супрун
Україна, 42500,

смт Липова Долина,

вул. Горького 1

E-mail: ldolinanashkray@gmail.com

Телефони:

Редактора 5-12-42

Заступника редактора 5-15-52

Передплатний індекс 61529

Свідоцтво про реєстрацію:

СМ №384/06-пр Видане Міністерством Юстицій України 04.05.2007 р.

Відповідальна за розміщення матеріалів на сайті Кучишкіна Є.В.

Розробка та підтримка Кльоп О.О.