Додати до закладок 


Центр зайнятості готовий допомагати кожному переселенцю

Опубліковано 13 06 2016

Пошук роботи для тимчасово переміщених осіб із території АТО та окупованого Криму в різних областях України все ще залишається проблемним питанням, адже у кожному регіоні вистачає безробітних і серед місцевого населення. Не є винятком і Липоводолинський район. Як зарадити переселенцям на ринку праці, як часто вони звертаються до місцевого центру зайнятості та чи отримують належні їм послуги – про це говоримо із начальником відділу надання соціальних послуг Липоводолинського районного ЦЗ Віктором Володимировичем Дужаком, який опікується проблемами переселенців у нашому районі.

- Вікторе Володимировичу, за даними УСЗН, із 159 зареєстрованих у районі внутрішньо переміщених осіб, які покинули місця свого постійного проживання,  близько 40 є людьми працездатного віку.  Що на сьогодні таким людям може запропонувати служба зайнятості?

Військові дії на Донбасі та окупація Криму змусили покинути свої домівки понад 1,3 млн осіб. Для порівняння, під час Чорнобильської катастрофи було переміщено 60 тисяч сімей. Це значна цифра, тож державна служба зайнятості робить усе можливе, щоб забезпечити підтримку громадян, які прибувають з окупованих територій і регіонів проведення антитерористичної операції. Чинне законодавство надає можливість здійснювати реєстрацію безробітних у центрах зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування особи та отримувати там увесь комплекс послуг, спрямованих на працевлаштування.

У нашому центрі зайнятості  індивідуально працюють з кожним вимушеним переселенцем зі сходу. Ми не чекаємо, поки людина до нас звернеться сама, адже прекрасно уявляємо, у якому важкому психологічному, матеріальному стані опиняється особа, яка була вимушена покинути рідний дім, місто. Тому як тільки дізнаємось, що в УСЗН зареєструвався переселенець, відразу шукаємо контакти із цими людьми і пропонуємо увесь спектр послуг, які можемо надати.

- Скільки переселенців  стали вашими клієнтами за минулі два роки?

- У 2014 році таких осіб були одиниці, адже лише в другій половині року розпочались серйозні бойові дії, люди почали полишати свої домівки і шукати прихистку у інших містах і селах. За 2015 рік на облік у нашому ЦЗ стало 15 чоловік. З них допомогу по безробіттю отримали 13 осіб.

- Скільки часу виплачується допомога по безробіттю переселенцю, який перебуває на обліку в центрі зайнятості?

- У цьому плані переселенці не мають жодних переваг. Порядок нарахування коштів відбувається так, як і будь-якому громадянину. Єдине,  якщо зазвичай при зверненні необхідно надати трудову книжку, то в такому випадку достатньо заяви.

- А як справи з працевлаштуванням цих людей, чи швидко знаходять вони роботу?

- Існують певні проблеми при пошуку відповідних  вакансій таким людям. По-перше, їхні спеціальності не відповідають нашому регіону. Це пов'язано з тим, що більшість з них працювали у вугільній, машинобудівній або металургійній сфері, банківському секторі, а на даний момент переселилися в сільську місцевість, де подібної роботи ми запропонувати не можемо. По-друге, низький середній рівень наших зарплат. Людина, яка отримувала 5-6 тисяч гривень, не хоче працевлаштовуватись на півтори тисячі, і це закономірно. Але ж роботи з гідною оплатою праці ми запропонувати не можемо, через це часто внутрішньо переміщені особи відмовляються від вакансій, які ми пропонуємо. Інколи перешкодою є те, що робота пропонується в одному населеному пункті, а людина проживає у сусідньому.

Але є у нас і позитивні приклади. За цей період ми працевлаштували чотирьох осіб. У Беєвому жінка влаштувалася підсобним робітником у місцеве сільгосппідприємство, жительку Панасівки працевлаштували у магазин «АТБ» в Гадячі (вона хотіла працювати лише  на підприємстві цієї торгової марки); одна наша клієнтка з Підставок знайшла роботу педагога за фахом, чоловіка із Панасівки працевлаштували у Агролісгосп. Хочу відмітити, що ще багатьом переселенцям ми допомагали у пошуку роботи, просто не всі вони реєструвалися у нашій службі як безробітні.

- А чи є у вас приклади започаткування власної справи переселенцями завдяки отриманню одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності?

- Ми всіляко підтримуємо безробітних, які виявили бажання зайнятися підприємництвом, у тому числі і внутрішньо переміщених осіб.  За рахунок коштів Фонду таким людям виплачується одноразова допомога по безробіттю. У 2014 році у нас зареєструвався житель Луганська, який скористався можливістю взяти одноразову допомогу для заняття підприємницькою діяльністю. Він пройшов навчання та відкрив свою підприємницьку справу. Зараз його бізнес успішно працює. Це чудовий приклад того, що людина не опустила руки, не здалася, пристосувалася до нових умов.

-    Вікторе Володимировичу, які особливості професійного навчання внутрішніх переселенців?

- Як правило, за новим місцем проживання внутрішньо переміщені особи не можуть знайти роботу за наявної професії або спеціальності. Служба зайнятості пропонує їм пройти перепідготовку за професіями певного профілю, курси цільового призначення безпосередньо на виробництві або навчитися основам бізнес-планування з метою отримання одноразової допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю.

- Які заходи проводить служба зайнятості для інформування безробітних переселенців про свої послуги?

- Ми постійно інформуємо людей про наші послуги та їхні права. Центром зайнятості проводяться виїзні заходи. У минулому році ми об’їхали кожну сільську раду, де провели зустрічі із переселенцями, під час яких  надавали  інформаційно-консультаційні та профорієнтаційні послуги, проводили анкетування з метою виявлення потреб ВПО у послугах служби зайнятості, в тому числі у працевлаштуванні. Також у минулому році ми провели семінар «Формування психологічної готовності у соціальному середовищі внутрішньо переміщених осіб» за участю психолога із Сум, яка проводить тренінги з вразливими категоріями людей. У нашому центрі зайнятості зібрана вся необхідна інформація про державні соціальні установи, громадські організації, які надають допомогу та підтримку вимушеним переселенцям.

- Вікторе Володимировичу, а чи стимулюються  якимось чином роботодавці, щоб вони більш охоче брали на роботу внутрішньо переміщених осіб?

- З  …… року діє нова програма, яка дозволяє роботодавцям протягом півроку отримувати від держави компенсацію за оплату праці внутрішньо переміщених осіб. Так, служба зайнятості компенсуватиме роботодавцю витрати на оплату праці безробітного переселенця, направленого з центру зайнятості, якщо  роботодавець забезпечить роботою працівника протягом періоду, що перевищує тривалість виплати у два рази. Тобто, роботодавець має забезпечити зайнятість таких осіб протягом удвічі більшого періоду, ніж виплата компенсації (наприклад, строковий договір укладено на 6 місяців, компенсація виплачується 3 місяці). Тобто для роботодавця це вигідно, людина половину терміну працює безкоштовно, її працю оплачує держава. Але, на жаль, у нашому районі жоден роботодавець не скористався даною пропозицією.

- Вікторе Володимировичу, скільки внутрішньо переміщених осіб перебуває на обліку на сьогоднішній день?

- На сьогодні лише одна жінка стоїть на обліку у нашому центрі зайнятості, всі інші познімались, бо закінчився строк перебування. Тобто певна проблема існує – безробітні переселенці є, але вони побули на обліку певний період часу, відведений державою, і знялись, бо їх не влаштовували вакансії, які ми могли їм запропонувати. Тож наостанок хотілося б додати: якщо людина хоче знайти роботу – вона її обов’язково знайде, а якщо такого бажання немає – то й служба зайнятості не допоможе.

 - Дякую за розмову.

Бесіду вела Юлія Міщенко
Україна, 42500,

смт Липова Долина,

вул. Горького 1

E-mail: ldolinanashkray@gmail.com

Телефони:

Редактора 5-12-42

Заступника редактора 5-15-52

Передплатний індекс 61529

Свідоцтво про реєстрацію:

СМ №384/06-пр Видане Міністерством Юстицій України 04.05.2007 р.

Відповідальна за розміщення матеріалів на сайті Кучишкіна Є.В.

Розробка та підтримка Кльоп О.О.