Додати до закладок 


Від Гадяцької сотні до наших днів

Опубліковано 6 03 2013

 

Історія нашого району - невід'ємна частинка історії країни. Зміни адміністративно-територіального устрою держави щоразу відображалися на наших землях. Історію району можна простежити в складі воєводств, губерній, округів аж до остаточного його формування у статусі самостійної адміністративно-територіальної одиниці.
Після періоду княжої доби, в період феодальної роздробленості, липоводолинські землі в складі великої частини України опинилися під владою Великого князівства Литовського. Довгий час тривала конкуренція за ці території між Литовським і Московським князівствами, однак їх статус набув певності аж після об'єднання Польщі й Великого князівства Литовського в Річ Посполиту, до якої було приєднано Київське воєводство. Його частиною була і Сумщина.
Пізніше утворилася автономна область у кордонах Київщини, Чернігівщини, Полтавщини і частини Поділля та Волині, офіційною назвою якої стало Військо Запорізьке. На цей час при поділі на полки і сотні наша маленька батьківщина була частиною Гадяцької сотні Полтавського полку. Цей поділ зберігся на Гетьманщині і в часи Петра I, який поділив Україну на губернії. Однак Гадяч стає полковим містом, а Подільки й Русанівка - сотенними містечками.
Полково-сотенний поділ було скасовано в 1781-у Катериною II, яка поділила Лівобережну Україну на намісництва. Липоводолинщина в складі Гадяцького повіту входить до Чернігівського намісництва. Такий устрій розформував Павло I, створивши Малоросійську губернію, замість якої у 1802-у році указом Сенату затверджено Полтавську і Чернігівську.
На початок 1917 року Берестівська, Капустинська, Липоводолинська, Подільківська і Русанівська волості були частиною Гадяцького повіту Полтавської губернії. Цей поділ пережив і революцію, і громадянську війну. А 7 березня 1923 року прийнято постанову ВУЦВК про адміністративно-територіальний поділ губерній. Нею ліквідовувався поділ губерній на повіти та волості і вводився адміністративно-територіальний поділ на округи та райони. Згідно нього новостворений Липоводолинський район увійшов у склад Роменського округу. Таким чином, своє існування як адміністративно-територіальна одиниця район відлічує від цієї дати. Щоправда, нинішні й тодішні його межі значно відрізняються.
 Другим днем народження нашого району можна вважати 4 січня 1965 року, коли було відновлено всі райони, які до цього неодноразово зазнавали укрупнення та розукрупнення. Тож за свою 90-літню історію він прожив без змін лише ці 48 років.
(За даними архівного відділу районної державної адміністрації)

Україна, 42500,

смт Липова Долина,

вул. Горького 1

E-mail: ldolinanashkray@gmail.com

Телефони:

Редактора 5-12-42

Заступника редактора 5-15-52

Передплатний індекс 61529

Свідоцтво про реєстрацію:

СМ №384/06-пр Видане Міністерством Юстицій України 04.05.2007 р.

Відповідальна за розміщення матеріалів на сайті Кучишкіна Є.В.

Розробка та підтримка Кльоп О.О.